Objevte krásu Sloupu v Čechách a jeho okolí plného dechberoucích výhledů. Ať už dáváte přednost pěší turistice po malebných stezkách nebo cyklovýletům, najdete zde nespočet příležitostí objevovat krásy české přírody. Okolí Sloupu nabízí dokonalou kombinaci klidu, dobrodružství a nádherné české krajiny.
Lesní divadlo

Lesní divadlo bylo vybudováno v roce 1921 a využívalo členitý pískovcový skalní masiv, za nímž se ukrývalo zákulisí. Jeviště bylo na severní straně ukončeno asi 3,5 m vysokou válcovou věží, spojenou se skalním masivem kamennou zdí s gotickou bránou. Mimoto na něm byly ještě další dřevěné stavby, vzájemně propojené ve skále vytesanými průchody a tunely. V příkopu pod jevištěm bylo orchestřiště a na protilehlém svahu bylo upravené hlediště s dřevěnými lavicemi asi pro 1600 diváků.
Od 60. let 20. století divadlo dlouhou dobu chátralo a téměř upadlo v zapomnění. V roce 2004 však bylo divadlo opraveno a do protějšího svahu byly zasazeny lavičky pro 250 diváků. V letních měsících se zde konají pravidelná divadelní představení, která mají neopakovatelnou atmosféru.
Skalní město

Sloupské skalní město se nachází při jihovýchodním okraji obce Sloup v Čechách na Českolipsku, vzdušnou čarou asi 1 km na východ od zdejšího skalního hradu. Jsou zde desítky pískovcových věží oblíbených horolezci, jeskyně, vyhlídky a značené turistické okruhy mírných náročností.
Hrad Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb. Pro tyto slavnostní chvíle je k dispozici kostel a chodby ambitu. Vynechat byste neměli ani křížovou chodbu a na jižních ochozech obnovenou klášterní vinici.
Délka skály činí 100 m a šířka 60 m. Skála byla v průběhu historie lidmi značně přizpůsobována a postupně doplňována o další objekty. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení, je vytesáno a dostaveno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny. I když nejsou prostory instalovány, jsou zcela bez sbírkových uměleckých předmětů, jsou velmi působivé.
Pokud se u pokladny vytváří velká fronta, na semaforu pod skálou spustíme červené světlo. Zde se prosím zastavte a vyčkejte 5-10 minut na zelenou. Pak vystoupá k pokladně vždy jen okolo 10 osob, tedy tolik, kolik se vejde k pokladně. Pokud se jedná o skupinu s rezervací prohlídky, pak může na zelenou vystoupat celá skupina, ale s vedoucím v čele.
Hrad ve Sloupu v Čechách je zajímavý sám o sobě, skrývá ale navíc ještě jednu zvláštnost. Pokud se vydáte na jeho prohlídku a vyjdete až na vrcholovou část, uvidíte schody vedoucí do nitra skály. Právě tudy scházel Petr Máchal (se svým čertovským kamarádem Jankem do pekla v oblíbené pohádkové komedii S čerty nejsou žerty). Na hradě se natáčela také romantická pohádka Anička s lískovými oříšky.